Tora Bilgisi

Mezmurlar 38:19 ve 69:4 Mesih’ten yok yere nefret mi edecekler?

Mesih dönemi ile ilgili peygamberliklerin [savaşların sona ermesi ve dünya barışı, sürgün İsrail halkının ülkelerine dönüşü, üçüncü ve ebedi tapınağın inşası ve kurbanların geri gelişi, tüm insanların tek gerçek Tanrı’ya inanması, ölülerin dirilişi vb.] gerçekleşmediğini bilen İncil yazarları, Yahudi Kutsal Kitabı’ndan Mesih ile ilgisi olmayan ayetleri çarpıtarak İsa tarafından gerçekleştirilmiş gibi sunmak zorunda kalmışlardır. Gerçekten Mesih ile ilgili peygamberliklerin de üstesinden gelebilmek için de ‘ikinci geliş’ doktrinini üretmişlerdir.

 

Yuhanna 18:25, Mezmurlar 38:19 veya Mezmurlar 69:4’ten alıntı yaparak, bunun Mesih ile ilgili bir peygamberlik olduğunu ve İsa ile birlikte yerine geldiğini iddia eder.

 

Yuhanna’yı inceleyelim:

 

Dünya sizden nefret ederse, sizden önce benden nefret etmiş olduğunu bilin. Dünyadan olsaydınız, dünya kendisine ait olanı severdi. Ne var ki, dünyanın değilsiniz; ben sizi dünyadan seçtim. Bunun için dünya sizden nefret ediyor. Size söylediğim sözü hatırlayın: ‘Köle efendisinden üstün değildir.’ Bana zulmettilerse, size de zulmedecekler. Benim sözüme uydularsa, sizinkine de uyacaklar. Bütün bunları size benim adımdan ötürü yapacaklar. Çünkü beni göndereni tanımıyorlar. Eğer gelmemiş ve onlara söylememiş olsaydım, günahları olmazdı; ama şimdi günahları için özürleri yoktur. Benden nefret eden, Babam’dan da nefret eder. Başka hiç kimsenin yapmadığı işleri onların arasında yapmamış olsaydım, günahları olmazdı. Şimdiyse yaptıklarımı gördükleri halde hem benden hem de Babam’dan nefret ettiler. Bu, yasalarında yazılı, ‘Yok yere benden nefret ettiler’ sözü yerine gelsin diye oldu. (Yuhanna 15:18-25)

 

Alıntılanan Mezmur ayetlerini inceleyelim:

 

Ama düşmanlarım güçlü ve dinç, yok yere benden nefret edenler çok. (Mezmurlar 38:19)

 

Yok yere benden nefret edenler saçlarımdan daha çok. Kalabalıktır canıma kasteden haksız düşmanlarım. Çalmadığım malı nasıl geri verebilirim? (Mezmurlar 69:4)

 

 

38. ve 69. Mezmur, Kral Davut tarafından yazılmıştır. Her iki Mezmur’da da, Kral Davut, Tanrı’ya sıkıntılarını anlatmakta, bunun için dua etmekte ve yakarmaktadır.

 

Yuhanna’nın yazarı, bu iki ayeti alıntılayarak, aslında büyük hata yapmaktadır. Eğer Mezmurlar 38:19 veya Mezmurlar 69:4’te, konuşan İsa ise, ayetin öznesi İsa ise, o zaman 38. ve 69. Mezmur’daki tüm sözleri konuşan, özne, İsa olmalıdır. Aksi takdirde, bu bağlamı hiçe saymak ve ayet cımbızlamak anlamına gelir ki bu da tam anlamıyla bir düzenbazlıktır.

 

38. Mezmur’un öznesi şöyle demektedir:

 

Öfken yüzünden sağlığım bozuldu, günahım yüzünden rahatım kaçtı. Çünkü suçlarım başımdan aştı, taşınmaz bir yük gibi sırtımda ağırlaştı. Akılsızlığım yüzünden yaralarım iğrenç, irinli. (Mezmurlar 38:3-5)

 

Suçumu itiraf ediyorum, günahım yüzünden kaygılanıyorum. (Mezmurlar 38:18)

 

 

İsa’nın günahı yüzünden rahatı kaçtı mı? İsa’nın suçları başından aştı, taşınmaz bir yük gibi sırtında ağırlaştı mı? İsa’nın akılsızlığı yüzünden yaraları iğrenç, irinli mi?

 

69. Mezmur’un öznesi şöyle demektedir:

 

Akılsızlığımı biliyorsun, ey Tanrı, suçlarım senden gizli değil. (Mezmurlar 69:5)

 

 

Tanrı, İsa’nın akılsızlığını biliyor mu? İsa’nın suçları Tanrı’dan gizli değil mi?

 

Oysa Hristiyan İncili’ne göre İsa günahsızdır ve tek bir günah dahi işlememiştir:

 

Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı’nın doğruluğu olalım. (2. Korintliler 5:21)

 

Çünkü başkâhinimiz zayıflıklarımızda bize yakınlık duyamayan biri değildir; tersine, her alanda bizim gibi denenmiş, ama günah işlememiştir. (İbraniler 4:15)

 

Mesih’in, günahları kaldırmak için ortaya çıktığını ve kendisinde günah olmadığını bilirsiniz. (1. Yuhanna 3:5)

 

 

Sonuç olarak, söz konusu ayetlerin Mesih ile ilgisi bulunmamaktadır. Hristiyan İncili, Yahudi Kutsal Kitabı’ndan Mesih ile ilgisi olmayan ayetleri çarpıtarak İsa tarafından gerçekleştirilmiş gibi sunmak zorunda kalmıştır.

 

 

 

 

Tanrınız Aşem’in ardından yürüyün ve [yalnız] O’ndan çekinin, O’nun emirlerini gözetin ve O’nun Sözü’nü dinleyin, O’na ibadet edin ve O’na yapışın. (Yasa’nın Tekrarı 13:5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir