Tora Bilgisi

Mezmurlar 41:10 Mesih’in ihanete uğrayacağını mı söylemektedir?

Ekmeğimi yiyen, güvendiğim yakın dostum bile ihanet etti bana. (Mezmurlar 41:10)

Hristiyan İncili, Mezmurlar 41:10 (Hristiyan İncili 41:9) ayetinin Mesih hakkında bir peygamberlik olduğunu ve Yahuda İskariyot’un İsa’ya ihanet etmesiyle gerçekleştiğini iddia eder;

Hepiniz için söylemiyorum, ben seçtiklerimi bilirim. Ama, ‘Ekmeğimi yiyen bana ihanet etti’ diyen Kutsal Yazı’nın yerine gelmesi için böyle olacak. (Yuhanna 13:18)

O da, “Bana ihanet edecek olan” dedi, “Elindeki ekmeği benimle birlikte sahana batırandır. (Matta 26:23)

İsa onlara, “Onikiler’den biridir, ekmeğini benimle birlikte sahana batırandır” dedi. (Markos 14:20)

Ama bana ihanet edecek kişinin eli şu anda benimkiyle birlikte sofradadır. (Luka 22:21)

Hristiyan İncili, her zamanki gibi Yahudi Kutsal Kitabı’ndan Mesih ile ilgisi olmayan bir ayet seçip onu bağlamından kopartarak Mesih ile ilgili bir peygamberlik yaratmaya çalışmış ve bunun da gerçekleştiğini iddia ederek İsa’nın sözde mesihliğini kanıtlamaya çalışmıştır.

  1. Mezmur şöyle başlar:

Müzik şefi için, Davut’un mezmuru. (Mezmurlar 41:1)

לַֽמְנַצֵּ֗חַ מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד

lamĕnaṣṣēaḥ mizmôr lĕdāwid

Hristiyan çevirilerde bunu ayet olarak değil de başlık olarak görürsünüz fakat bu bir ayettir. 41. mezmurun Mesih ile ilgisi yoktur. 41. mezmur, Kral Davut tarafından yazılmıştır ve kendi yaşadığı olaylardan söz ederek Tanrı’ya dua etmektedir:

Müzik şefi için, Davut’un mezmuru. Ne mutlu yoksulu düşünene! RAB kurtarır onu kötü günde. Korur RAB, yaşatır onu, ülkede mutlu kılar, terk etmez düşmanlarının eline. Destek olur RAB ona yatağa düşünce; hastalandığında sağlığa kavuşturur onu. “Acı bana, ya RAB!” dedim, “Şifa ver bana, çünkü sana karşı günah işledim!” Kötü konuşuyor düşmanlarım ardımdan: “Ne zaman ölecek adı batası?” diyorlar. Biri beni görmeye geldi mi, boş laf ediyor, Fesat topluyor içinde, sonra dışarı çıkıp fesadı yayıyor. Benden nefret edenlerin hepsi fısıldaşıyor aralarında bana karşı, zararımı düşünüyorlar, “Başına öyle kötü bir şey geldi ki” diyorlar, “Yatağından kalkamaz artık.” Ekmeğimi yiyen, güvendiğim yakın dostum bile ihanet etti bana. Bari sen acı bana, ya RAB, kaldır beni. Bunların hakkından geleyim. Düşmanım zafer çığlığı atmazsa, o zaman anlarım benden hoşnut kaldığını. Dürüstlüğümden ötürü bana destek olur, sonsuza dek beni huzurunda tutarsın. Öncesizlikten sonsuza dek, övgüler olsun İsrail’in Tanrısı RAB’be! Amin! Amin!

Hristiyan İncili, 41. mezmurdan alıntı yaparak bilmeden büyük bir problem meydana getirmiştir. Eğer Mezmurlar 41:10’da konuşan İsa ise tüm mezmurda konuşan İsa olmalıdır. Aksi takdirde bu bağlamı gözardı etmek ve cımbızlamak anlamına gelir ve hile kapsamına girer.

Mezmurlar 41:5’te şöyle yazmaktadır:

Acı bana, ya RAB!” dedim, “Şifa ver bana, çünkü sana karşı günah işledim!” (Mezmurlar 41:5)

Konuşan kişi, Tanrı’ya ‘sana karşı günah işledim’ demektedir. Oysa Hristiyan İncili’ne göre İsa günahsızdır ve tek bir günah dahi işlememiştir:

Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı’nın doğruluğu olalım. (2. Korintliler 5:21)

Çünkü başkâhinimiz zayıflıklarımızda bize yakınlık duyamayan biri değildir; tersine, her alanda bizim gibi denenmiş, ama günah işlememiştir. (İbraniler 4:15)

Mesih’in, günahları kaldırmak için ortaya çıktığını ve kendisinde günah olmadığını bilirsiniz. (1. Yuhanna 3:5)

 

Tanrınız Aşem’in ardından yürüyün ve [yalnız] O’ndan çekinin, O’nun emirlerini gözetin ve O’nun Sözü’nü dinleyin, O’na ibadet edin ve O’na yapışın. (Yasa’nın Tekrarı 13:5)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir